SKLEP: Dekoracje na Halloween
Halloween czyli All Hallows’ Eve to święto obchodzone 31 października. Jest to tak stary zwyczaj, że trudno było ustalić jego genezę a więc umownie uznano że na pewno liczy sobie 2 tysiące lat i wywodzi się od starożytnych Celtów zamieszkujących wówczas tereny dzisiejszej Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii. Wówczas jednak wigilia Wszystkich Świętych nie była radosnym dniem pełnym zabawy i psikusów. Celtyccy kapłani żegnali tego dnia lato i witali zimę oraz wierzyli że w ten wyjątkowy dzień zaciera się granica między światem żywych i umarłych. Ludy te były przekonane, że duchy zmarłych wracają na ziemię i próbują wejść w ciała ludzi. Aby je odstraszyć Celtowie palili ogniska, przebierali się za upiory, zakładali maski i starali się zrobić jak najwięcej hałasu. Natomiast w sieni zostawiano pokarm dla wygłodniałych dusz.
Do Ameryki to mroczne święto dotarło wraz z irlandzkimi imigrantami dopiero w XIX wieku – i to właśnie amerykańska wersja ze strojami i zabawą została spopularyzowana i później przeniesiona do zachodniej Europy. Amerykanie kochają Halloween. A ja im bardzo zazdroszczę tych imprez ! Za naszą odmianę pierwotnego Halloween uznaje się staropolskie dziady. Jednak Kościół potępił tego typu obchody wprowadzając w X wieku Dzień Zaduszny i w XIV w. wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.
Warto również przybliżyć zwyczaj ustawiania lampionów z dyń, zwanych “Jack-o-lantern”. Pochodzi on od legendy o Irlandczyku Jacku, który był grzesznikiem, pijakiem i włóczęgą a na swoim koncie miał nawet oszukanie samego diabła. Gdy umarł nie mógł oczywiście trafić do nieba ale również piekło nie chciało go przyjąć za jego oszustwo. Polegało ono na tym, że za życia gdy spotkał szatana namówił go podstępnie by wspiął się na drzewo, po czym wyrył nożem na pniu krzyż co uniemożliwiło temu powrót na ziemię. Diabeł postanowił się za to odegrać skazując Jacka na wieczną tułaczkę pomiędzy niebem a piekłem. By ułatwić mu jednak tą wędrówkę w ciemnościach podarował mu znicz umieszczony w rzepie który miał wskazywać mu drogę. Amerykanie zastąpili rzepy dyniami i tak powstała najpopularniejsza z Halloweenowych tradycji czyli rozmieszczanie wszędzie upiornych dyniowych lampionów które mają wskazywać drogę zbłąkanym duszom.
Poza imprezami i przebierankami popularne jest również tworzenie “scary farm” a więc tematyczne dekorowanie dużych przestrzeni np. ogrodów których planowanie i przygotowanie to jedna z najbardziej ulubionych tradycji – I przede wszystkim bardzo czasochłonna. Popularna jest również zabawa w “cukierek albo psikus”.
Jeżeli chodzi o przesądy to Irlandczycy nadal wierzą, że po 1 listopada nie powinno się już zbierać warzyw bo mogą być zatrute a na noc przed dniem Wszystkich Świętych dokładnie sprząta się mieszkanie, gasi ogień i przed pójściem spać wykłada się na stół jedzenie i napoje. To wszystko dla wędrujących zbłąkanych dusz.
Oto moje tablice Halloween na Pinterest:
Zobacz także: dekoracje na Halloween jakie wykonywałam w moim domu
SKLEP: Dekoracje na Halloween



